Súhrn plenárneho zasadnutia: brexit, samojazdiace autá, euro, pesticídy

V debate, ktorá nasledovala po tom, ako britský parlament odmietol dohodu o brexite, poslanci zdôraznili, že ak Spojené kráľovstvo vystúpi bez dohody, bude to negatívne pre obe strany. Zároveň vyzvali Westminster, aby ujasnil svoje stanovisko.

V utorok plénum hlasovalo o návrhu týkajúcom sa autonómnych vozidiel. Poslanci tu žiadajú dodatočné úsilie na zaistenie bezpečnosti a viac podpory pre tento priemysel. Viac o samojazdiacich autách v našej infografike.
V stredu parlament navrhol posilniť o približne 19 percent Európsky sociálny fond plus, z ktorého sa financujú programy zamerané proti nezamestnanosti a chudobe. Poslanci by boli radi, aby sa fond intenzívnejšie venoval deťom a mladým ľuďom.

Predmetom ďalšieho hlasovania bol Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii, ktorý poskytuje pomoc ľuďom, ktorí prišli o prácu kvôli globalizácii a presúvaní výroby do tretích krajín. Parlament chce rozšíriť jeho pole pôsobenia aj na ľudí, ktorí prišli o prácu v dôsledku digitalizácie alebo prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo. Po novom by sa mal volať Fond pre transformáciu.

Poslanci podporili aj nový program na zvýšenie zamestnanosti a rastu InvestEU, ktorý by mal v rokoch 2021-2017 podporiť investície a uľahčiť firmám prístup k financovaniu.

Na programe bola znovu aj debata o migrácii o reforme európskej azylovej a migračnej politiky. Poslanci chcú do nej vniesť viac spravodlivosti a efektívnosti.
V stredu pred poslancami v pléne vystúpil španielsky premiér Pedro Sánchez. Počas debaty, kde načrtol svoj pohľad na budúcnosť Európy, vyhlásil, že „musíme chrániť Európu, aby ona mohla chrániť svojich občanov.“

Do Štrasburgu zavítala aj rumunská premiérka Viorica Dăncilă, s ktorou poslanci rokovali o prioritách začínajúceho sa rumunského predsedníctva. V utorok poslanci oslávili dvadsiate výročie eura. Predseda Antonio Tajani počas svojho príhovoru pripomenul, že so spoločnou menou sú spokojní traja zo štyroch Európanov.

Deň na to parlament schválil plány na sprísnenie európskeho systému na schvaľovanie pesticídov. Základom by mala byť väčšia dôveryhodnosť a kontrolovateľnosť celého procesu.Vo štvrtok bol prijatý návrh na pozastavenie platieb z eurofondov pre krajiny, ktoré zasahujú do nezávislosti súdnictva, nebojujú proti korupcii alebo podvodom alebo iným spôsobom nerešpektujú zásady právneho štátu.