Fico je pre Smer záťaž, Pellegrinimu sa ale kráti čas

Zdroj: Marcel Marcišiak – tvnoviny.sk

Fico je pre Smer záťaž, Pellegrinimu sa ale kráti čas na prevzatie moci (rozhovor). Tvrdí Boris Zala, ktorý sa veľmi otvorene vyjadruje k situácii v Smere.

Fico je pre Smer záťaž, Pellegrinimu sa ale kráti čas na prevzatie moci (rozhovor)

Zakladal Smer a dlhé roky formoval jeho ideovú líniu. Od posledných parlamentných volieb ho však kritizuje, hlavne Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. V strane podľa neho prebieha boj medzi dvoma líniami. Kto ich predstavuje a čo všetko sa môže ešte v Smer udiať, v rozhovore hovorí Boris Zala.

Čo sa dočítate v rozhovore?

V čom sa Robert Fico zmenil a kto by ho mal nahradiť
Čo sa v Smere deje a kto proti komu stojí
Ako dopadne Smer vo voľbách, keď sa nič nezmení
Ako vnímal 10-ročnú prácu europoslanca
Aká bude budúcnosť EÚ

V Smere už máte viac ako dva roky pozastavené členstvo. Prečo zo strany nevystúpite definitívne?

Som sociálny demokrat a budoval som sociálnu demokraciu od roku 1989. Najprv Sociálnodemokratickú stranu, ktorá však bola po smrti Alexandra Dubčeka neúspešná, potom Smer, ktorý sme spolu s Robertom Ficom začali formovať ako sociálnodemokratickú stranu. Nechce sa mi túto ideu opustiť a stále si myslím, že by v Smere mohla byť sociálnodemokratická línia dominantná.

Ste spoluzakladateľ Smeru, teraz ho v mnohom verejne kritizujete, hlavne predsedu strany Roberta Fica. V čom je iný oproti roku 2006, kedy sa po prvý raz stal predsedom vlády?

Odpoveď je dosť jednoduchá, pretože v roku 2006 sme mali čisto sociálnodemokratickú agendu, ktorá bola založená na určitej predstave ekonomickej spravodlivosti a sociálnej politiky, ktorú sme začali dosť intenzívne presadzovať. Toto všetko trvalo až do roku 2014, kedy nastal zlom a Robert Fico sa začal orientovať konzervatívne, približoval Smer skôr k nacionalistickej línii ako k tej ľavicovej.

Nechcete definitívne odísť zo Smeru, lebo veríte, že sa prinavráti naspäť k sociálnodemokratickej línii, na druhej strane máte pozastavené členstvo. Ako chcete teda túto zmenu v strane dosiahnuť?

Členstvo som si pozastavil aj preto, aby som trochu otriasol rozmýšľaním v Smeru. Stalo sa tak tesne po parlamentných voľbách v roku 2016. Počas volieb sa rétorika Róberta Fica definitívne odklonila ku spoločenským vrstvám, ktoré nie sú pre sociálnu demokraciu perspektívne. Smer proste prestal reprezentovať pokrokové a moderné Slovensko. Toto som pokladal za výraznú chybu.

Keď sa pozriete na dnešný Smer, pohlo toto vaše „otrasenie”?

To je ťažko povedať, pretože nasledovali ďalšie dramatické udalosti. Môj konflikt sa z programovej polohy presunul aj do politickej po kauze Bašternák. Vtedy som jednoznačne žiadal, aby minister vnútra Robert Kaliňák vyvodil zodpovednosť a vzdal sa funkcie. Na predsedníctve strany som navrhol, že ak tak neurobí, má ho predsedníctvo Smeru odvolať. To sa nestalo a vyvolalo to veľmi veľké napätie v spoločnosti. Predsa nie je možné, aby niekto, kto je podozrivý, bez ohľadu na to, či sa jeho vina potvrdí alebo nie, viedol orgán, ktorý má na starosti vyšetrovanie. To je čistý konflikt záujmov.

 

zdroj: tvnoviny.sk
© Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič